Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img
Ana SayfaKripto HaberJames Webb Uzay Teleskobu'nda Kritik Aşama Başarıyla Tamamlandı !

James Webb Uzay Teleskobu’nda Kritik Aşama Başarıyla Tamamlandı !

Uzayın derinliklerinde parlayan ilk yıldızların ışığını tespit etmeyi amaçlayan James Webb teleskobu, güneş kalkanını açarak, görevinin en önemli aşamalarından birini tamamladı. James Webb Uzay Teleskobu’nda kritik aşama başarıyla tamamlandı, güneş kalkanı açıldı . Teleskop Uzayda Nasıl Açılacak ?

James Webb Uzay Teleskobu’nda Kritik aşama Başarıyla Tamamlandı !

Uçurtma biçimindeki dev güneş kalkanının açılması geçtiğimiz günlerde tamamlandı. Tenis kortu büyüklüğündeki güneş kalkanı sayesinde teleskop evrendeki en uzak cisimlerden gelen sinyalleri algılayacak hassasiyete ulaşacak. Çalışmalar bundan sonra, teleskobun en büyüğü 6,5 metre genişliğinde olan aynalarının açılması üzerinde odaklanacak.

Beş katmanlı güneş kalkanının açılması, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile havacılık ve savunma şirketi Northrop Grumman’daki mühendislik ekipleri için bir zafer niteliğindedir.

Çok sayıda motor, dişli, makara ve kablo içeren tasarımın akıllıca olduğundan kuşkulanan birçok kişi bulunuyordu. Ancak kalkanın farklı katmanları ilk olarak birbirinden ayrılıp gerilirken, yıllardır tam ölçekli ve daha küçük modeller üzerinde yapılan denemelerin faydası görüldü. Diğer dördü gibi, sadece bir tel insan saçı inceliğindeki beşinci katman da Salı akşamı Türkiye saatiyle 19.58’de yerine oturtuldu.

NASA Genel Merkezi’nde Webb teleskobu programını yürüten Greg Robinson, “Uzayda teleskobun güneş kalkanını açmak, görevin başarısı için son derece önemli, inanılmaz bir dönüm noktası” diye konuştu.

Önerilen Makaleler

Robinson, “Bu mühendislik harikasının tamamen açılabilmesi için binlerce parçanın hassas bir şekilde çalışması gerekiyordu. Ekip, bu karmaşık işlemle, büyük bir başarıya imza attı. Webb teleskobunun şimdiye kadar yaptığı en cüretkar işlerden biri bu” dedi.

Daha önceki tüm denemelerin Dünya’da, yerçekimi koşulları altında yapıldığını unutmamak gerek. Kalkan, uzayın benzersiz “sıfır yerçekimi” ortamında ilk kez açıldı. Teleskobun konumlandırılma sistemlerinden sorumlu NASA yetkilisi Alphonso Stewart, “İlk seferdi ve başardık” dedi. Northrop şirketinin güneş kalkanından sorumlu yetkilisi Hillary Stock da, “Büyük bir sevinç ve rahatlama oldu” diye konuştu.

Teleskop Uzayda Nasıl Açılacak ?

James Webb Uzay Teleskobu projesi, Amerikan, Avrupa ve Kanada uzay ajanslarının ortak girişimiyle yürütülüyor.

Webb, 31 yıldır çalışan ve artık kullanım ömrünün sonuna yaklaşan Hubble uzay teleskobunun yerini alacak teleskop olarak görülüyor.

James Webb Uzay Teleskobu

Hubble’ın yaptıklarına benzer çalışmalarda bulunacak ancak kullanacağı yeni kuşak teknoloji ile evrenin daha derinlerine ve dolayısıyla zamanın daha gerisine bakabilecek.

James Webb Uzay Teleskobu’nun 13,5 milyar yıldan önceki Büyük Patlama’dan sonra oluşan ilk yıldızların ışığını görmesi bekleniyor.

Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.kiyasliyoruz.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler