Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilNavigasyon çubuğu , Sanal tuş nasıl aktif edilir ?

Navigasyon çubuğu , Sanal tuş nasıl aktif edilir ?

Navigasyon çubuğu – sanal tuş  ile artık akıllı telefonlarımızdaki fiziksel tuşları yavaş yavaş kaybetmeye başlıyoruz. Manuel olarak kullandığımız bu tuşlar bizlerde bir alışkanlık haline gelir iken akıllı telefon firmaları, acaba cihazın hangi kısımına yenilik getirsem diye uğraşıyorlar. Ve bu konuda fiziksel tuşları ele alan firmalar, çoğu modellerinde artık bu tuşların yerine  sanal tuş dediğimiz ekranın alt kısmında yer alan  mevcut  tuş kombinasyonlarını benimsiyorlar.

Bence güzel bir yenilik bu sayede cihazın ekran gövde oranı yükselirken , tasarımsal  olarak daha güzel bir hale geliyor. Android için sanal tuşlar yada Navigasyon çubuğu olarak adlandırılan bu komutlar , Apple grubu İos için geçerli olmadığını belirtmek isterim.  Burada bahsettiğimiz sanal tuşlar Android cihazlarınızda nasıl aktif hale yada nasıl yerlerini değiştirebilirsiniz onları anlatacağız.

Bildiğiniz üzere çoğu  kullanıcı, cihazlarındaki sanal tuşları yani gerçek adı ile ´Navigasyon Çubuğu‘nu eklemeyi ve kaldırmayı bilmiyor.Cihazınızda bulunan geri , ana menü , son uygulamalara eriştiğiniz yönlendirme işaretlerine,Navigasyon Çubuğu diye adlandırılır.

Navigasyon çubuğunu kaldırmak için  ,Bildirim panelindeki tuşa basılı tutarsanız,sizi Navigasyon Çubuğu menüsüne yönlendirir.Tuşa tek tıklar iseniz  aşağı yukarı kontrol edebileceğiniz görünmez imleçler aktif olacaktır.Geri aktif etmek ise yine bildirim panelinde,Navigasyon Çubuğu‘nu aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Ayarlarda Navigasyon Çubuğuna erişmek için ise , bildirim panelindeki Navigasyon Çubuğuna  basılı tutar iseniz,sizi Navigasyon Çubuğu‘nun genel ayarlarına yönlendirecektir. Burada istediğiniz tuş barını seçebilirsiniz.Bu sayede geri tuşunu veya ana menü tuşlarının yerini kendi tercihinize göre değiştirebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Boş ekrana basılı tutar iseniz,ana ekran ayarlarında bildirim paneline hızlı erişim ,ana ekran düzenini kitleme,ve uygulamalar simgesinde getirebilirsiniz.

1. Navigasyon Çubuğu sıralı anlatım

  • Ayarlar sekmesine giriş
  • Ayarlar kısmından , Ekran bölümüne giriş
  • Bu kısımdan Navigasyon Çubuğu kısmını seçiyoruz.
  • Buradan , Tam ekran hareketleri yada Navigasyon tuşlarını seçebiliriz.
  • Klavyeyi gizleme tuşunu aktif hale getirerek , klavye görünümünü kaldırabilirsiniz.
  • Tuş sırası kısmından , tuşların yerini kendinize göre ayarlayabilirsiniz.Yapamayan arkadaşlar için video’lu anlatım ;

Yeni telefon alacak olan kullanıcılarımız için, en önemli sorunlardan biri de , eski cihazımdaki verileri nasıl aktarabilirim, sizde Samsung Smart Switch ile hızlı veri aktarımı yazımıza tıklayarak , eski cihazınızda ki verileri hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz.

Konu ile ilgili anlamadığınız yerlerde bizlere mail gönderebilir, veya yorum yazabilirsiniz.

Bilim ve Teknoloji ile kalın …

 

spot_img
Diğer Yazılar

14 YORUMLAR

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler