Pazartesi, Ekim 2, 2023
spot_img
Ana SayfaMobilHes uygulaması nasıl çalışır ? Hes kodu nedir ?

Hes uygulaması nasıl çalışır ? Hes kodu nedir ?

Corona virüsünün ilerlediği şu günlerde Ülkemiz virüs hakkında vatandaşları  daha bilgili ve güvenli alan oluşturması için Hes uygulamasını geliştirdi.  T.C Sağlık Bakanlığı tarafın geliştirilen bir uygulama olan , Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl çalışır ? Hes uygulaması özellikleri nelerdir ? Hes kodu nedir ? Hes kodu ne işe yarar ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü , ülkeler üzerinde , hem ekonomik , hemde ciddi can kayıpları yaşatmaya devam eder iken, Ülkemizin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , virüs karşısında alınacak önlemlerin önemini anlatmakta. Bu konuda yeni bir çalışma yapan sağlık bakanlığı , Hayat eve sığar uygulamasını ülkemizde ki kullanıcılara sundu. Peki Hes uygulaması ne işe yarar , nasıl çalışır ?

Hes uygulaması nasıl çalışır ?

Öncelik ile Hes uygulaması , Covid-19 virüsü hakkında , kullanıcıları bilinçlendirme , yönlendirme , hastalığın riskleri hakkında bilgi vermek için geliştirilmiş bir program. Hayat eve sığar uygulaması , Hes indirme için , İos platformlarında , Apple Store ‘dan , Android platfromlar için ise , Google Play Store’dan Hes indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra , uygulama sizlere , sorularak sorarak , yönlendirme yapıyor. Hayat eve sığar uygulamasını kullanmaya başlamadan önce , numara doğrulaması yapmanız büyük önem taşımaktadır. Uygulamada sizlerin sorulara verdiğiniz cevaplar sonucunda , uygulama yönlendirme yapmaktadır. Fakat burada yapılan yönlendirmeler sadece tavsiye niteliğinde olup , kesin bir sonuç içermemektedir.

hes kodu nasıl alınır

Hes uygulaması sayesinde , enfekte olan ve sağlıklı kişiler durumunu , uygulamaya bildirerek , harita üzerinde konumunu belirtiyor. Bu sayede kullanıcı haritaya baktığı zaman , enfekte yoğunluğunu ve sağlık yoğunluğunu görüntüleyebiliyor. Kısacası sağlıklı kişi için , konum olarak uzak durması gereken yerler belirtiliyor. Ayrıca haritada , açık eczane , market , hastane , duraklar gibi temel ihtiyaçlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamanın ailem kısmında , kişileri ekleyerek , onların haritada takip altına alabilirsiniz. Bu sayede , ailenizde ki kişileri , enfekte olan yerler hakkında bilgi verebilirsiniz.

Hes Kodu nedir ?

Hes kodu , ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi sürecinde , kontrollü sosyal  hayat modelini hayata geçirmek amacı ile Hes uygulaması içerisinde yer alan bir koddur. Hes kodu almanın amacı ise , ziyaret ettiğiniz ve ulaşım sağladığınız araçlarda Covid-19 riski taşıyıp taşımadığınızı belirtmenizi sağlayan koddur. Bu kod sizlerin hastalık karşısında negatif ve pozitif durumunuza göre uyarı bildirmektedir.

Öneri yazı : Wish güvenli mi ? Wish nedir ? Wish nasıl kullanılır ?

Hes uygulaması özellikleri

1-Online Covid-19 testi
2-Risk bölgeleri hakkında bilgi
3-Yakınlarınızı takip etme özelliği
4-Öneriler
5-Durum bildirimi

Virüsün yavaş yavaş , azalmaya başlaması ile insanlarımız toplu mekanlara akın etmeye başladılar bile. Bu konuda ikinci bir dalga yaşanmaması için , siz değerli kullanıcılarımızdan , mümkün olduğunca sorumluluklarını yerlerine getirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tavsiyeler ;

1- 2 metre sosyal mesafe olması
2- 20 saniye üzeri ellerinizin , sık sık yıkanması
3- Maske kullanımı , her 2 yada 4 saatte bir maskelerin değiştirilmesi
4- Hapşırır iken , kolumuzun iç tarafına yada peçeteye hapşırmak
5- Kendinizi iyi hissetmiyor iseniz , kendi karantinanızı oluşturmak.
6- Kalabalık yerlerden uzak durmak.
7-Hergün ağız , burun temizliğini yapmak.

Sağlıcakla kalın !

spot_img
Diğer Yazılar

3 YORUMLAR

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler