Perşembe, Nisan 18, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilHes uygulaması nasıl çalışır ? Hes kodu nedir ?

Hes uygulaması nasıl çalışır ? Hes kodu nedir ?

Bitcoin Fiyatını 2'ye Katladı. Popüler Altcoin Solana 4'e Katladı. Kripto Piyasasında Boğa Başlıyor!


Şimdi Kaydol, Boğadan Önce Yerini Al

Corona virüsünün ilerlediği şu günlerde Ülkemiz virüs hakkında vatandaşları  daha bilgili ve güvenli alan oluşturması için Hes uygulamasını geliştirdi.  T.C Sağlık Bakanlığı tarafın geliştirilen bir uygulama olan , Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl çalışır ? Hes uygulaması özellikleri nelerdir ? Hes kodu nedir ? Hes kodu ne işe yarar ?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü , ülkeler üzerinde , hem ekonomik , hemde ciddi can kayıpları yaşatmaya devam eder iken, Ülkemizin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , virüs karşısında alınacak önlemlerin önemini anlatmakta. Bu konuda yeni bir çalışma yapan sağlık bakanlığı , Hayat eve sığar uygulamasını ülkemizde ki kullanıcılara sundu. Peki Hes uygulaması ne işe yarar , nasıl çalışır ?

Hes uygulaması nasıl çalışır ?

Öncelik ile Hes uygulaması , Covid-19 virüsü hakkında , kullanıcıları bilinçlendirme , yönlendirme , hastalığın riskleri hakkında bilgi vermek için geliştirilmiş bir program. Hayat eve sığar uygulaması , Hes indirme için , İos platformlarında , Apple Store ‘dan , Android platfromlar için ise , Google Play Store’dan Hes indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra , uygulama sizlere , sorularak sorarak , yönlendirme yapıyor. Hayat eve sığar uygulamasını kullanmaya başlamadan önce , numara doğrulaması yapmanız büyük önem taşımaktadır. Uygulamada sizlerin sorulara verdiğiniz cevaplar sonucunda , uygulama yönlendirme yapmaktadır. Fakat burada yapılan yönlendirmeler sadece tavsiye niteliğinde olup , kesin bir sonuç içermemektedir.

hes kodu nasıl alınır

Hes uygulaması sayesinde , enfekte olan ve sağlıklı kişiler durumunu , uygulamaya bildirerek , harita üzerinde konumunu belirtiyor. Bu sayede kullanıcı haritaya baktığı zaman , enfekte yoğunluğunu ve sağlık yoğunluğunu görüntüleyebiliyor. Kısacası sağlıklı kişi için , konum olarak uzak durması gereken yerler belirtiliyor. Ayrıca haritada , açık eczane , market , hastane , duraklar gibi temel ihtiyaçlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamanın ailem kısmında , kişileri ekleyerek , onların haritada takip altına alabilirsiniz. Bu sayede , ailenizde ki kişileri , enfekte olan yerler hakkında bilgi verebilirsiniz.

Hes Kodu nedir ?

Hes kodu , ülkemizin de içinde bulunduğu pandemi sürecinde , kontrollü sosyal  hayat modelini hayata geçirmek amacı ile Hes uygulaması içerisinde yer alan bir koddur. Hes kodu almanın amacı ise , ziyaret ettiğiniz ve ulaşım sağladığınız araçlarda Covid-19 riski taşıyıp taşımadığınızı belirtmenizi sağlayan koddur. Bu kod sizlerin hastalık karşısında negatif ve pozitif durumunuza göre uyarı bildirmektedir.

Öneri yazı : Wish güvenli mi ? Wish nedir ? Wish nasıl kullanılır ?

Hes uygulaması özellikleri

1-Online Covid-19 testi
2-Risk bölgeleri hakkında bilgi
3-Yakınlarınızı takip etme özelliği
4-Öneriler
5-Durum bildirimi

Virüsün yavaş yavaş , azalmaya başlaması ile insanlarımız toplu mekanlara akın etmeye başladılar bile. Bu konuda ikinci bir dalga yaşanmaması için , siz değerli kullanıcılarımızdan , mümkün olduğunca sorumluluklarını yerlerine getirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tavsiyeler ;

1- 2 metre sosyal mesafe olması
2- 20 saniye üzeri ellerinizin , sık sık yıkanması
3- Maske kullanımı , her 2 yada 4 saatte bir maskelerin değiştirilmesi
4- Hapşırır iken , kolumuzun iç tarafına yada peçeteye hapşırmak
5- Kendinizi iyi hissetmiyor iseniz , kendi karantinanızı oluşturmak.
6- Kalabalık yerlerden uzak durmak.
7-Hergün ağız , burun temizliğini yapmak.

Sağlıcakla kalın !

spot_img
Diğer Yazılar

3 YORUMLAR

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler