Salı, Temmuz 16, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilHDR nedir ne işe yarar ? HDR10+ nedir ?

HDR nedir ne işe yarar ? HDR10+ nedir ?

Gelişen teknoloji sürekli yeni kavramlar ile karşımıza çıkar iken ,bu yazımızda  HDR nedir ? HDR10+ ( HDR10 Plus )nedir ? sorusuna cevap bulacağız.

HDR nedir ?

HDR kelime açılımı , ‘High Dynamic Range’ ‘dir . Türkçe karşılığı ise ‘Yüksek Dinamik Aralık’ anlamı taşımaktadır. HDR yayınlanan görüntünün , karanlık yerlerinde daha karanlık , parlak yerlerinde ise daha parlak göstermeye yarayan bir teknolojidir. Konstrast üzerinde düzenleme ile daha belirgin bir konstrast deneyimi sunmaktadır. HDR özelliği olan cihazlarda çekim yapar iken , çekilen bir fotoğraf için üç farklı pozlama kaydeder. Daha sonra ise , HDR desteği ile , karanlık ve aydınlık kısımlarda oynama yaparak , daha net ve daha canlı renklere sahip dördüncü bir fotoğrafı kullanıcılara sunar.

 HDR 10+ nedir

Fotoğraf çeker iken ,  kameranıza yansıyan bir ışık var ise ve bu ışık çok parlak geliyor, objeyi karartıyor ise , telefonuzda bulunan HDR modunu aktif hale getirerek , objeyi ve fotoğrafı daha net çekebilirsiniz. HDR ne sorusuna genel olarak , kontrast ve renk aralığını daha da doygunlaştıran ve geliştiren bir teknoloji diyebilir. Ve bu teknoloji gün geçtikçe de dahada kendini geliştirmektedir.

HDR video nedir ?

HDR video nedir sorusuna cevap olarak , fotoğrafta olduğu gibi , video çeker iken , daha karanlık yerlerdeki objeleri daha net ve daha aydınlık hale getiren , renk doygunluğu oluşturan , kullanıcılara daha parlak videolar elde etmesini sağlayan teknolojidir. Gece bir deniz kenarında oturur iken , sayısız ışıltılar , renkler , ve yansımalar görürüz. Bu gördüğümüz görüntüyü , yakamozu , telefonumuza aktarmak isteriken , elde ettiğimiz sonuç genelde hüsran olur . Çünkü insan gözünün ayırt edebildiği ışıklar ve renkler ,  günümüzde kamera teknolojilerinin kıyaslanamıyacak kadar üstünde. Fakat HDR video teknolojisi sayesinde , zengin renkler , belirgin kontrast seviyesi , yüksek parlaklık , ve daha net siyah bölümler , geniş renk aralıkları gibi imkanlar sunduğu için eşsiz HDR video çekimleri elde edebilirsiniz.

hdr fotoğraf

HDR video çekimi sayesinde , gözle gördüğünüz görüntüye daha yakın bir video çekimi elde etmeniz mümkündür. Günümüzde telefo alır iken , HDR destekli telefon modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

HDR fotoğraf nedir ?

HDR fotoğraf nedir ? Sorusuna cevap olarak , kapalı bir mekan hayal edin . Yeterli ışıklandırmaya sahip değil ama , güzel bir fotoğraf için elverişli. HDR desteği olmayan telefonunuz öncelik ile yeterli seviyede düşük diyafram aralığına sahip değil ise zaten karanlık ortamda pek bir net fotoğraf beklemeyin. Peki diyafram seviyeniz iyi değil , gece modunuz yada , HDR desteğiniz var ise bu iş çözülmüş bilin. HDR fotoğraf çekimi desteği , siz kullanıcılara ışık dengelemesi yaparak , çok ışık vuran yerlerdeki ışığı keser. Az ışık alan yerleri ,ışık dengelemesi ile daha aydınlık seviyelere çıkartır. Fakat HDR fotoğraf çeker iken , dikkat etmeniz gereken , üç kural vardır.

1- Fotoğraf çeker iken ,cihazı sabit konuma getirmelisiniz.
2- Fotoğraf çeker iken , kadraja hareketli nesne yada obje girmemeli.
3- HDR fotoğraf çeker iken , kayma ve titreme olmamalı ,mümkünse tripot kullanabilirsiniz.

HDR10+ nedir ? HDR10 Plus nedir , ne işe yarar ?

HDR10+ nedir , HDR10 Plus nedir sorusuna cevap olarak , önceki HDR teknolojilerden çok daha gelişmiş , en güncel HDR teknolojisidir. Dinamik ton eşlemesi sayesinde , herhangi bir video çekiminde , sahneler ne kadar değişirse değişsin , sürekli ince ayar yaparak , daha net ve daha canlı videolar elde etmenizi sağlayan teknolojidir. Samsung firması S10 serisinde HDR10+ (HD10 PLUS ) teknolojisine yer vererek , kullanıcılara zengin , kaliteli fotoğraf ve videolar elde etmesini sağlamıştı. HDR teknolojisi , bir video çeker iken sabit ayarları kullanır , fakat HDR10+ dinamik tonlama teknolojisi sayesinde , her sahneyi tanır , ve kullanıcılara göz ile görünene daha yakın bir çekim elde etmesini sağlar.

hdr10 plus nedir

HDR10+  kullanan telefonlar

HDR10+ kullanan telefonlar ( bazı modeller )

1- Samsung Galaxy Z Flip 
2- Oppo Find X2
3- Samsung Galaxy S20 Plus
4- Samsung Galaxy S20
5- Xiaomi Mi 10
6- One Plus 7T Pro
7- Realme X2 Pro

spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler