Çarşamba, Haziran 12, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberZorunlu Hizmet Affı 2023, Kimleri Kapsıyor

Zorunlu Hizmet Affı 2023, Kimleri Kapsıyor

Yıllardır beklenen zorunlu hizmet affı için Milli Eğitim Bakanlığı düğmeye basmasının ardından  Zorunlu Hizmet Affı (2023) Nedir?  Zorunlu Hizmet Affı Kimleri Kapsıyor? Zorunlu Hizmet Affı Ne İşe Yarıyor? Zorunlu Hizmet Affı (2023) Çıktı mı? gibi sorular sıkça sorulurken konuyla alakalı detayları sizler için derledik. İşte Detaylar

Zorunlu Hizmet Affı Nedir?

Zorunlu hizmet affı, 2010 yılında önce öğretmen çalışan adayların Doğu’da zorunlu hizmet olarak çalışması halinde affa dönüştürülebilir. Bu zorunlu hizmet affı, Doğu’da 5, 6 veya 7 yıl hizmet etmek zorunda kalmadan şehir değiştirmelerine izin veriyor.

Zorunlu Hizmet Affı (2023) Çıktı mı?

Öğretmenlik görevini yerine getiren ve bir süredir gündemde olan zorunlu hizmet görev affına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Tekin ”Öğretmenler Odası sohbetlerimizde sıkça sorulan zorunlu hizmet affı 16.06.2023 tarihi itibariyle gerçekleşmiş olacak. İlgili arkadaşlara hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Öğretmenler uzun süredir zorunlu hizmet affını bekliyordu ve bu konuda inisiyatif alan Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin,  öğretmenler için zorunlu hizmet affı gelişmesini resmen duyurdu.

Zorunlu Hizmet Affı Kimleri Kapsıyor?

Resmi Gazete’de yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

MADDE 1- 17/4/2015 tarihli ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirilen süreler” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimine yönelik Bakanlık tarafından yürütülen projelerde öğretici/öğretmen veya rehber danışman olarak geçirilen süreler” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 42 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan “6/5/2010” ibaresi “16/6/2023” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 4- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

Sorumluluk reddi: Bu bir basın bülteni olup burada yazılanlar www.kiyasliyoruz.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler