Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilYonga seti nedir ? Chipset nedir ? Ram Nedir ?

Yonga seti nedir ? Chipset nedir ? Ram Nedir ?

Kıyaslıyoruz sitesinde telefon kıyaslama , işlemi yapar iken , genel de özellikler bölümünde Yonga Seti yada Chipset yazısı görmektesiniz. Yonga seti nedir ? Chipset nedir ?

Yonga seti (Chipset) , anakart gereksinimi duyan , teknolojik ürünlerde ,telefon , tablet , bilgisayar ve benzeri ürünlerde, Anakartın üzerinde bulunan  donanımları, veri geçişlerini ve arabirimleri yöneten, bir çeşit işlemcidir.

Yonga seti nedir ? Chipset nedir ? nasıl oluşturulur ?

Yonga setleri , Kuzey köprüsü ve Güney köprüleri adı verilen yongalardan meydana gelir. Normal de bir yonga setinde ikiden daha fazla köprü bulunmaktadır. Fakat burada bulunan Kuzey ve Güney yongaları , yönetici pozisyonunda çalışmaktadır. Genelde Kuzey köprüsü : Cpu , bellek ,  agp slot arasındaki veri iletişiminden sorumlu olmaktadır.Güney köprüsü ise : Seri ve paralel portlar,Usb giriş ve çıkışları , sürücü PCI, ISA, AMR, CNR ve slotlar arası veri geçisi ve iletişiminden sorumludur .

Yonga seti nedir ? Chipset nedir ?

Önerilen Yazı :Cpu : İşlemci nedir ? 

Kuzey ve Güney köprüleri işlevleri nelerdir ?

1-Ram ile Cache Bellek-işlemci arasındaki ilişkiyi performanslı hale getirerek  düzenleme.
Cache bellek (İşlemci Ön Belleği ) : Cache bellek işlemcinizin hafızasında mevcut olan   verilere ulaşma süresini azaltmaya yarayan teknolojik bir donanımdır.

2-AGP iletişiminde düzenleme yapma, AGP nedir ?
AGP nedir ?
Kelime açılımı , Accelerated Graphics Port ‘dur. Yani Hızlandırılmış Grafik bağlantı noktası anlamı taşımaktadır.Bilgisayar ve benzeri ürünlerde , video kartlarının yerleştirildiği slot bölümü .

3-Güç yönetimi kontrolü

4-Cache bellek içerisindeki veri sorgulama işlemini gerçekleştirir.
Her işlemcinin veriye ihtiyacı vardır. Bu verilerin ,işlemci ön belleğinde mevcut olup olmadığını sorgular.

5- İşlemci – RAM –  Veri yolu arasındaki veri akışını düzenler.
İşlemci nedir ?

Ram nedir ?

Ram nedir , ne işe yarar ? Günümüzde telefon , tablet , bilgisayar yada benzeri teknolojik ürünler alır iken , neredeyse işlemciyi bile sormadan ,kaç GB Ram diye sordukları bu birim , Random Access Memory kelimelerinin kısaltması ile meydana gelmiştir. Türkçe karşılığı Rastgele erşimli hafıza anlamı taşıyan Ram birimi , görev olarak , telefonlarda , bilgisayarlarda , tabletlerde ve diğer kullanılan ürünlerde , ana hafıza veya öncelikli birinci depo olarak kullanılır. Bu sayede ramler uygulama işlevleri, yükleme, gösterme,indirme , uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı için önemli bir birimdir.

6-ISA veri yollarının denetlenme işlenmi  ve ISA – PCI geçiş yollarını , geçişlerini yönetmek

7-PCI – USB portu arasındaki iletişim kontrolünü denetleme
PCI:
Teknoloji ürünlere entegre devreler yada harici kartlar halinde donanım eklenmesini sağlayan arabimdir. Örneğin : Ses kartı

Önerilen makaleler : Snapdragon nedir ? Qualcomm Snapdragon !Nanometre nedir ? İşlemcilerdeki nanometre nedir ?

 

 

 

spot_img
Diğer Yazılar

2 YORUMLAR

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler