Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaKripto HaberTaiko Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Taiko Coin Nedir, Nasıl Alınır?

Taiko listelemesi gerçekleşiyor.

Testnet görevlerinin ardından airdrop etkinliğinde başarısız olan Taiko, beklentiyi karşılayamadı. Binlerce kullanıcı neredeyse 1 yıla yakındır, Taiko projesinin testnet görevlerini tamamladı. Bu yazımızda Taiko coin nedir, nasıl alınır sorularının cevabını vereceğiz. 

Taiko Coin Alım-Satım Yapmak İçin Buradan Kaydolun,  Kripto Boğasını Kaçırmayın!

Taiko Coin Nedir?

Ethereum çok pahalı. Ethereum’un temel özelliklerine inanıyoruz (ör. sansüre dayanıklı, izinsiz, güvenli). Ayrıca toplamaların bu özellikleri genişletmesi (artırmaması) gerektiğine inanıyoruz.

Taiko, özelliklerini korurken Ethereum’u daha ucuz hale getiren tabanlı bir toplamadır:

 • Tartışmalı toplamaya dayalı: Ethereum’daki işlem ücretlerini azaltmak için yapılandırılabilir bir toplama.
 • Temelli güçlendirici toplama: Yerel L1 ölçeklendirmesine yenilikçi bir yaklaşım.
 • Taiko tamamen açık kaynaklı, izin gerektirmeyen, Ethereum eşdeğeri bir ZK-Rollup’tır.
 • Taiko’yu kullanmak Ethereum’u kullanmakla aynı hissi veriyor.
 • Ağı işleten merkezi aktörler yoktur; tüm işlemler topluluk tarafından izinsiz olarak yürütülür.

Taiko Protokolü: Ethereum için tamamen açık kaynaklı bir ölçeklendirme çözümü olan Taiko protokolünü tanımlayan, Ethereum üzerinde dağıtılan bir dizi akıllı sözleşmedir. En temel anlamda Taiko budur. Taiko’nun yönetimi bile protokol sözleşmelerine yazılmıştır.

Taiko Coin Nasıl ve Nereden Alınır?

Taiko halihazırda Gate.io pre market’de listelidir. Listelenme çok yakında ana markette yer alacaktır. Satışa katılmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir;

 1. Buradan Alım-Satım için Tıklayın.
 2. TAİKO/USDT işlem çiftini bulun. 
 3. Alım-satıma hazırsınız.

taiko premarket pre market alım satım satın al gateio mexc bybit binance taikousdt

Organizasyonlar

 • Taiko Labs: Taiko protokolü üzerinde çalışan bir araştırma ve geliştirme grubu.
 • Taiko Hazinesi: Taiko protokolü (L2 EIP-1559 tıkanıklık MEV) tarafından elde edilen gelirle finanse edilen bir hazine.
 • Taiko DAO: Akıllı sözleşme yükseltmeleri, TAIKO parametreleri ve daha fazlası dahil olmak üzere Taiko Protokolünün çeşitli bölümlerini yönetmek için oy hakkına sahip bir grup Taiko Token (TAIKO) sahibi. Taiko DAO her şeyi etkili bir şekilde kontrol ediyor.
 • Taiko Vakfı: Taiko protokolünün ve daha geniş ekosistemin büyümesini ve gelişmesini yöneten bir kuruluş. Vakıf yalnızca Taiko DAO ve token sahipleri için ve onlar adına çalışır. Sorumlulukları arasında teknik gelişmelerin finansmanı, ekosistem büyümesi ve bakımı, hizmet sağlayıcılarla ortaklıklar, etkinlik yönetimi ve çok daha fazlası yer alır ancak bunlarla sınırlı değildir – hibeler veya başka yollarla. Vakıf bunu Taiko topluluğu ve DAO’ya karşı tam şeffaflıkla yapacak.
 • Taiko Güvenlik Konseyi: Gerektiğinde Taiko protokolüyle ilgili acil durum eylemlerini üstlenmek üzere Taiko DAO tarafından seçilen kişi ve kuruluşlardan oluşan X üyeli bir konsey. Güvenlik Konseyi’nin temel sorumluluğu Taiko protokolünün güvenliğini ve sağlamlığını sağlamaktır ve bu nedenle bu hedefe yönelik iyileştirmeler veya değişiklikler uygulama yetkisine sahiptir. Güvenlik Konseyi ayrıca Taiko protokolü kapsamındaki Koruyucu Provers’ı da kontrol ediyor.
 • Taiko Topluluğu: Çeşitli sosyal gruplar/hesaplar, isteyen herkes tarafından izinsiz olarak çalıştırılır. Bazı örnekler arasında Taiko Discord, Taiko Twitter vb. yer alır.
spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler