Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilGüvenli Klasör nedir ? Samsung güvenli klasör kurma ?

Güvenli Klasör nedir ? Samsung güvenli klasör kurma ?

Herkesin gizli tutmak istediği verileri , resimleri , videoları , uygulamaları vardır. Kimi telefonunda bunları gizlemek için çeşitli şifreleme programları indirse de , Samsung Güvenli Klasör ile bu olayı çözmüş durumda. Peki Güvenli klasör nedir ? Samsung güvenli klasör nasıl kurulur ? Bu sorulara cevap vermeden önce Güvenli klasör hakkında daha fazla bilgi edinelim .

Güvenli Klasör kilit sistemi

Bildiğiniz üzere her telefon firması , kendi telefonlarının neredeyse en güvenilir olduğundan bahsetmektedir. Peki bu güvenlik neye göre belirleniyor. İşletim sistemine mi , donanıma mı , yoksa diğer yazılımlara mı . Siz değerli kullanıcılara sorsak en güvenli cihaz hangisi diye . Eminim ki verilecek cevabın yüzde 90 civarı Apple diyecektir. Size belirtmek isterim ki mevcuttaki Apple cihazları 64 bit kilit sistemi ile korunmaktadır. Konuyu biraz daha açacak olur isek 64 bit ne demek gelin önce ona bakalım . Bilgiler telefon içerisinde bitler olarak ifade edilir. Bit ise her bir işlenen veriyi , 64 karakterde değil farklı bir kriptolama sistemi ile korur . Aklınıza hemen 64 tane harf ve rakam gelmesin bu farklı bir kriptolama sistemidir .Burada ki kilitleme sistemi herhangi bir algoritma oluşturarak verilerinizi saklı tutmaktadır.

 

samsung güvenli klasör nedir

 

Şimdi gelelim, Güvenli Klasör peki kaç bit ? Samsung Güvenli Klasör tamı tamına 128 bit kilitleme sistemi ile korunmaktadır. Peki bu şifreleme kırılabilir mi ? Öncelik ile bu tarz şifreleri kırmak için herhangi bir bilgiye ihtiyacınız olmaktadır. Eğer cihazdaki veriler hakkında  herhangi bir bilginiz yok ise deneme yanılma yoluna başvuracaksınız. Ve size söylemeliyim ki 128 bir kilit sistemi algoritmasını çözmek için 339.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 farklı kombinasyon denemeniz gerekecektir.Ve bu algoritmayı deneme yanılma yönü ile çözme için süper bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Zaman olarak söylemek gerekir ise, milyonlarca yıl harcamanız gerekmektedir.

Güvenli klasör nedir ?

Artık kilitleme konusuna hakim olduğunuza göre Güvenli Klasör hakkında bilgi edinelim . Güvenli klasör telefonunuzda ayrı bir gizli bölme oluşturarak , yada ikinci bir telefon ekranı da diyebiliriz . Fotoğraflar , videolar , yazılar , uygulamalar , aklınıza gelebilecek telefonda ki her şeyi gizlemeniz için oluşturulmuş bir güvenlik platformudur. Peki bunlarla mı sınırlı elbette hayır !

Güvenli klasör ile resmen 2. bir telefon edinebilirsiniz. Yeni bir rehber , yeni galeri , yeni uygulamalar vb. Ve telefonunuzun gerçek hafıza ile asla karışmaz. Ayrıca Güvenli klasör bulut sistemi ile çalışarak verilerinizi yedekler. Bu sayede önemli verilerinizi kaybetmezsiniz. Samsung Güvenli Klasör ‘de yeni bir Whatsapp bile açabilirsiniz. Hatta başka bir numara ile ve ikinci bir sime gerek duymadan. Bu arada Samsung telefonlarında 3 Whatsapp kurulmasına imkan vardır. Ve tüm bu verileriniz, 128 bit kilit sistemi ile Knox tarafından korunmaktadır.

Güvenli Klasör nasıl kurulur ?

Şu anda mevcutta çoğu Samsung telefon Güvenli Klasör platformunu desteklemektedir. Samsung Güvenli klasörü oluşturmayı adım adım sizlere anlatacağım.

samsung güvenli klasör

1-Samsung telefonda Samsung Account ( samsung hesabı oluşturma)
2-Telefonunuzda parmak izi , yüz tanıma vb. şifreleme oluşturmalısınız.
3-Ayarlar sekmesinden Güvenli Klasör ‘e giriş.
4-Oluşturulan Samsung hesabını girme.
5-Yeni bir şifreleme oluşturma.(Güvenli Klasöre giriş için)
6-Farklı bir parmak izinizi taraya bilirsiniz.
7-Güvenli Klasörünüz hazır.

Samsung Account hakkında bir bilginiz yok ise Samsung account nedir ? Samsung hesabı kurma yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Samsung Güvenli Klasörü sadece verileriniz gizlemek için değil ,bilgileriniz korumak için kullanmanız da büyük bir önem taşımaktadır. Çoğu uygulama (bankacılık , sosyal medya ,kripto uygulama) 64 bit kilit sistemi kullanmaktadır. Bu uygulamaları Samsung Güvenli Klasöre taşıyarak kilit kombinasyonunu yükseltebilir , hacklenmelere , saldırılara karşı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Samsung Güvenli klasör özelleştirme

Samsung güvenli klasörü kurdunuz , peki bunu nasıl gizleyeceğiz nasıl açacağız dediğinizi duyar gibiyim. Öncelik ile Güvenli klasörü 3 farklı yöntem ile açabilirsiniz bunlar;

samsung güvenli klasör açma

1-Güvenli klasör için oluşturduğunuz parmak izini kullanarak.
Telefonunuz kilitli iken , taradığınız farklı parmağınızı parmak izine dokunduğunuz zaman ,direk güvenli klasörü açar.

2-Bildirim panelinden güvenli klasörü açma.
Cihazınızın bildirim panelini aşağıya çekerek ,güvenli klasör simgesine tıklayın ve şifreyi girin.

3-Güvenli klasörü uygulamalar arasından tıklayıp açma.
Klasörü uygulamalar ekranında gözükebilir hale getirebilirsiniz. Tabi ki simgesini ve ismini değiştirerek uygulamaya tıklayarak şifrenizi girerek erişebilirsiniz.

Güvenli klasöre uygulamalarınızı ve resimlerinizi ve diğer dosyalarınızı nasıl atacağınızı resimde gösterilmektedir. Siz değerli kullanıcılara , reklamsız , saldırısız günler dileriz.

spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler