Perşembe, Mayıs 23, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilPro video nedir ? Samsung Pro video nasıl çalışır ?

Pro video nedir ? Samsung Pro video nasıl çalışır ?

2020 yılı öncesinde , amiral gemisi çoğu cihazına , Pro fotoğraf özelliği koyan Kore’li firma , Note 20 ile Pro video modunu kullanıcılara sundu . Samsung firması adından da anlaşılacağı gibi , profesyonel video çekim imkanı sunan bu mod sayesinde  , kullanıcılara üst düzey video deneyimi sunmayı planlıyor. Peki tam olarak Pro video nedir ? Samsung Pro video nasıl çalışır ?

Pro video nedir ?

Kore ‘li firma Pro Video modunu kullanıcılara sunmasında ki amaç  kullanıcıların , daha kaliteli içerikler üretmesini sağlamak . Bu sayede neredeyse bilgisayar programlarına ihtiyaç olmadan , kaliteli ve modifiyeli videolar tasarlayabilirsiniz. Cihazınız da Samsung Pro video modunu kullanarak gelişmiş videolar çekmeden önce pro video modun da bulunan kısımları iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Bunlar ; Iso , çoklu mikrofon , yakınlaşma , diyafram ve deklanşör , poz , manuel odak , beyaz dengesi ve standart kısmıdır.

Önerilen Makale : Samsung Galaxy Z Flip vs Samsung S20+ Plus

Samsung pro video ayarları nelerdir ?

samsung pro video

 • Çoklu Mikrofon : Video çeker iken , çoklu bölümünü aktif hale getirir iseniz , bu özellik video çekimlerinde mikrofon yönlendirmesi yapacaktır . Bölümü aktif ettikten sonra , ön , arka , usb ve bluetooth kısımları gözükecektir. Bu kısımlar pro video çeker iken , cihazınızın hangi tarafında ki sesi kaydetmek istiyor iseniz , o tarafa yönlendirmenizi sağlayacak bölümdür. Cihazınızın arka tarafında mikrofon bulunuyor ise , arka kısım daha etkili hale gelecektir. Bluetooth kısmında cihazınıza bağlı herhangi bir mikrofon var ise , uzaktan bile sesinizi bu videoya kaydetmeyi sağlayacaktır . Kısacası video çekimi esnasında istediğiniz tarafın ve kişilerin sesine yoğunluk vermenize imkan sağlayan bir bölümdür.
 • ISO : 50 ile 3200 arasında bir değer seçmenizi sağlayan bölüm de , amaç kamera ışığının hassasiyetini kontrol etmektir. Düşük değerler , sabit nesneler ve iyi bir şekilde ışık alan alanlar için daha uygundur. Daha yüksek değerler ise , hızlı hareket eden nesneler ve az ışık alan alanlar için daha uygundur. Bu değerleri doğru rakama ayarlar iken , parazitlenme olacaktır. Iso değerini en iyi şekilde anlamak için Samsung Pro Video modu üzerinde baya bir çalışma gerekecektir.
 • Diyafram ve deklanşör  : Düşük ışıkta ki pro video çekimleri için , diyaframı olabildiğince en düşüğe ayarlamanız gerekmektedir. Diyafram değeri ne kadar düşük olur ise , cihazının alacağı ışık daha fazla olacaktır. Bu sayede karanlıkta daha net videolar çekmenizi sağlamaktadır. Tabi çok fazla ışık alan ortamlar da ise tam ters metod uygulanması gerekmektedir. Deklanşör hızında da yine aynı mantık geçerlidir. Deklanşör hızını yavaşa çekerek , daha fazla ışık girmesini sağlayabilirsiniz . Deklanşör hızını yükselttikçe daha az ışık içeri girecektir.
 • Poz : Pro Video ‘da bu bölüm kameranın ne kadar ışık alacağını ayarlamanız için mevcuttur. Düşük ışıklarda yüksek bir pozlama uygulamanızı öneririz.
 • Manuel Odak MF : Cihazınızın video çekimi esnasında , odaklanacağı alanı yada nesneyi ayarlamanız için mevcuttur . Yakın çekimlerde ve geniş çekimlerde daha iyi odaklanmak için pozlama değerlerini kaydırın.
 • Beyaz Dengesi WB : Renk sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.
 • Standart : Samsung pro video çekiminde , standart kısmında videonun , tonu , kontrast , doygunluk , vurgulama ve gölge gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.
 • Yakınlaş : Video çekimi esnasında daha kaliteli yakınlaştırma hizmeti sunar.

Önerilen makale : Tek çekim nedir ? Samsung tek çekim nasıl çalışır ? 

pro video modu nasıl çalışır

Samsung Pro video nasıl çalışır ?

Samsung Pro video modu aktif hale getirmek için sırası ile ;

 • Uygulamalar kısmından kamerayı seçin.
 • Pro video modunu seçin .
 • Video çekimi esnasında , profesyonel modları kullan.
spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler