Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberÖTV’siz Araçlarda Yeni Düzenleme!

ÖTV’siz Araçlarda Yeni Düzenleme!

ÖTV’siz yeni araç alımları için yeni yılda düzenleme geliyor ve gerçek ihtiyaç sahibi olan kişilere kötü haber geldi.

ÖTV Muafiyetli Otomobiller İçin Yeni Düzenleme!

Bilindiği üzere engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak adına %90 ve üzerindeki vatandaşlar ÖTV’siz otomobil satın alabiliyordu.

Engel oranı %45’in üzerindeki kişiler ise belirtilen şartlara uygun olmaları taktirde %26,3 oranında ÖTV indiriminden faydalanabiliyor. 2023 yılda ÖTV muafiyetli otomobil alımına çeşitli kısıtlamalar getiriliyor.

Yakın tarihte Fatih Özpeynirci, Twetter üzerinde bir paylaşımda bulundu. Özpeynirci’nin paylaşımı, 2023 yılında ÖTV’siz araç alımı şartlarının oldukça zorlaşacağına dairdi. Söz konusu ÖTV’siz Araçlarda Yeni Düzenleme, 1 Ocak 2023 tarihi itibari ile uygulanacak. Buna göre, ilk olarak ÖTV muafiyetli araç alımı hakkından artık sadece 1. derece akrabalar yararlanabilecek.

ÖTV’siz aracı rapor sahibinin yakınları kullanamayacak

Şuan ki düzenlemeye göre yüzde 90 engelli kişinin birinci, ikinci ve üçüncü derece akrabaları ÖTV muafiyetli arabaları kullanabiliyordu fakat, 1 Ocak 2023 itibarıyla yalnızca birinci derece akrabalar ÖTV muafiyetinden faydalanabilecek.

Birinci derece akrabalardan aynı şehirde ikamet eden üç kişinin ismi bildirilecek. Birinci derece akrabaların yanı sıra, noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü de bildirilebilecek ve aracı sadece bildirilen sürücüler kullanabilecektir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a şimdi kayıt olun, üstelik en yüksek komisyon iadesi ile (%20 referans kodu )

ÖTV’siz aracı sadece rapor sahibi kullanacak

Engel yüzdesi 90 altında olan ÖTV indirimiyle özel tertibatlı otomobil sahibi olacak vatandaşlar, araçlarını sadece kendisi kullanabilecektir. Yani akrabaları yada istihdam edilen şoförü kullanamayacaktır.

 

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler