Perşembe, Nisan 18, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilMavi Işık Filtresi Nedir ? Göz Rahatlığı Kalkanı Nedir ?

Mavi Işık Filtresi Nedir ? Göz Rahatlığı Kalkanı Nedir ?

Bitcoin Fiyatını 2'ye Katladı. Popüler Altcoin Solana 4'e Katladı. Kripto Piyasasında Boğa Başlıyor!


Şimdi Kaydol, Boğadan Önce Yerini Al

Öncelikle insanların teknolojiye olan bağı daha da artar iken. Bu artış sağlık problemlerini de yanında getirmekte. Günümüzde nereden baksanız, telefon ve bilgisayar başında geçirilen zaman, günlük uyku süresinden , hatta yaptığımız diğer işlerden daha fazla zamanımızı çalmakta. Bu süreçte , çeşitli boyun rahatsızlıkları , eklem rahatsızlıkları , duyu organları problemleri artmakta. Teknoloji firmaları bu konularda yavaş yavaş önlem almaya başlar iken , bu yazımızda çoğu teknoloji firmasının kullandığı Blue Light yani Mavi Işık Filtresini konu alacağız. Mavi Işık Filtresi Nedir ? Göz Rahatlığı Kalkanı Nedir ?

göz rahatlığı kalkanı nedir

MAVİ IŞIK NEDİR ?

Mavi ışık nedir ? Bu ışık sadece telefon bilgisayar gibi teknolojik ürünlerde bulunmamakla beraber, güneşten de mavi ışık yayılır. Mavi ışığın zararlı olduğu gibi zararsız olanı da mevcuttur. Güneşten alınan Mavi Işık odaklanmamızı artırır iken aynı zamanda , göz bebeklerindeki reaksiyonlarda fayda sağlamaktadır. Bu ışığın enerji  boyu yüksek olduğundan dolayı , ekranlardaki dalga boyununda çok yüksek olmaması nedeni ile uzun süre bakılan ekranlar, kısa veya uzun vadede , insan gözlerinde ciddi zararlar vermektedir.

Mavi ışığın zararları

Mavi ışığın zararları sırası ile ; baş ağrısı ,mide bulantısı , migren tetikleme , gözlerde odaklanmama problemi , uyku problemi , stres , hatta kansere kadar uzanan bir hastalık yolu var. Mavi ışık insanlarda uyku hormonu olan melatonin hormonunun etkisi azaltarak kişinin uyku problemleri ile karşılaşmasına yol açar. Peki mavi ışığı azaltan , mavi ışık filtresi nedir ?

Önerilen Makaleler

MAVİ IŞIK FİLTRESİ NEDİR ? GÖZ RAHATLIĞI KALKANI NEDİR ?

Mavi ışık filtresi nedir ? Göz rahatlığı kalkanı nedir ve ne işe yarar sorularının cevabı ! Mobil , bilgisayar ve diğer ekranlı cihazlarının çoğunda aktif bir yazılım olarak gelen Mavi Işık Filtresi ve Göz Rahatlığı Kalkanı , cihazın ekranından yayılan Mavi ışığı azaltarak , kişinin hem gözlerinin yorulmamasını hem de melatonin hormonunun salgılanmasını desteklemektedir. Bilmeniz gereken diğer bir şey ise Mavi Işığın karanlığı daha çok sevmesidir. Bu yüzden karanlık ortamda iseniz Mavi Işık Filtresini aktif hale getirmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Işık filtresi nasıl aktif hale getirilir diye sorar iseniz , mobil cihazlarında genelde erişim panelinde Mavi Işık Filtresi yada Göz rahatlığı kalkanı modunu göreceksiniz. Bu modu aktif hale getirmeniz yeterli olacaktır. Yada direk ayarlarda arama kısmına yazarak ulaşabilirsiniz. Bilgisayarlarda da yine erişim panelinde gece ışığı şeklinde geçmektedir.

Peki Mavi ışığı engellemek için bende bir eklenti yok diyor iseniz , Google Play Store ‘dan arama ekranı kısmına mavi ışık filtresi yazarak , telefonunuz için mavi ışık filtresi edinebilirsiniz.

Sürekli ekranı açmadan bildirimlerinizi görmek istersenizde, Samsung always on display ( AOD nedir ? ) yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Mavi ışık filtresi uygulamaları

1-Blue ligt filtre
2-İblue Filtre
3-Gece Filtresi

 

spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler