Cumartesi, Temmuz 20, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilCanlı odak nedir ? Samsung canlı odak ne işe yarar ?

Canlı odak nedir ? Samsung canlı odak ne işe yarar ?

Teknoloji firmaları , kullanıcıları elinde tutabilmek adına her geçen gün yeni bir özellik tanıtma ihtiyacı duymaktadır. Bu konuda da portre modunu daha da geliştiren Kore’li firma Samsung , Canlı Odak özelliğini kullanıcılara sundu. Peki tam olarak Canlı Odak nedir ? Samsung Canlı Odak ne işe yarar ve canlı odak özellikleri nelerdir ?

Canlı odak nedir ?

Öncelik ile belirtmek gerekir ki , Canlı Odak Samsung firmasının portre moduna vermiş olduğu bir özelliktir. Bilmeniz gereken önemli noktalardan biri , Portre kelimesinin tarihinin orta çağa kadar dayanmasıdır. Kelime anlamı olarak kopyalamak yada kopyasını yapmak anlamı taşıyan portre kelimesi , protraho  sözcüğünden gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüze ulaşan ve olgunlaşan portre kelimesi ise Fransızca kökenlidir. Kameralar da kullanılan portre modu ise öne çıkan yada belirginlik gösteren nesneyi daha ön planda tutarak arka planı bulanık hale getiren bir teknoloji . Kore’li firmanın Canlı Odak demesinde bu efektten başka modlarında bulunmasından kaynaklanıyor olabilir .

portre nedir

Samsung canlı odak ne işe yarar ?

Samsung canlı odak sayesinde vurgulamak yada betimlemek istediğiniz nesneyi daha ön plana çıkartarak , arka planı bulanık , siyah beyaz , yakınlaştırma , çevirme ve büyük daireler modları ile daha profesyonel fotoğraflar elde edebilir ve çekebilirsiniz. Bu modda  çekim yapabilmek için , nesneden 1 yada 1.5 metre uzak durulması gerekmektedir. Bu kameranın lensinin nesneyi doğru bir şekilde algılaması içindir . Eğer mesafeyi doğru bir şekilde ayarlayamaz iseniz portre modu ile çekilmiş bir fotoğraf elde edemeyeceksiniz.

Önerilen Makale : Pro video nedir ? Samsung Pro video nasıl çalışır ?

Portre modu ( Canlı Odak ) nasıl etkinleştirilir ?

Samsung cihazlarında canlı odak ( portre modu ) aktif hale getirmek için sırası ile ;

  • Cihazınızda kamera uygulamasını bulun ve açın
  • Açılan kamera bölümünde , alt kısımda bulunan Canlı odak sekmesini bulun .
  • Alt sekmede bulunan modlar da yer almıyor ise , daha fazla simgesine tıklayınız .
  • Burada bulunan , Canlı Odak simgesine tıklayarak , profesyonel fotoğraflar elde etmeye başlayabilirsiniz.

portre modu nedir

Her Samsung cihazında aynı modların bulunmadığını belirtmek de fayda var . Kore’li firma tüm modları genelde üst segment cihazları olan S serisi ve Note serisinde yer veriyor. Orta segment deki cihazlar da ise bazı modlar yer alır iken bazıları yer almıyor olabilir. Cihazınızı son sürüme güncelleme yaparak , denetleme yapmayı unutmayınız.

Önerilen Makale : Tek çekim nedir ? Samsung tek çekim nasıl çalışır ?

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler