Salı, Temmuz 16, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberTangle Teknoloji Nedir - Ne İşe Yarar ?

Tangle Teknoloji Nedir – Ne İşe Yarar ?

Nesnelerin interneti ( loT ) ekosistemi için , bir kripto para çözümü olarak ortaya çıkarak popülerleşen IOTA’nın arasında ki teknoloji olarak bilinmektedir. Peki tam olarak Tangle Teknoloji Nedir ? IOTA !

Tangle Teknoloji Nedir

Tangle Teknoloji Nedir ?

Tangle özellikle blockchain teknolojisine alternatif olarak DLT yaklaşımıdır. Tangle’a göz attığımda Blockchain teknolojisindeki bir  zincir altyapısı içerisinde bir biri ile ilişkili bloklar yerine ; işlemlerin Yönlü Çevrimsiz Çizge yapısı içerisinde tutunduğunu görmekteyiz. DAG yapısı içinde ki düğümler birbirleri ile tek yönlü olarak ilişki de bulunmaktadırlar. Ayrıca çevrimsiz yapıda olması nedeniyle , bir düğümden başka düğüme giden farklı bir yol varsa; aksi yönde bir yol olmaması gerekmektedir.

Tangle yapısında ki her işlem DAG  yapısı içerisinde bir düğüm olarak  gösterilmektedir. Yeni bir işlem Tangle’ a dahil olurken , önceki iki işlemin onaylandığı belirtilmelidir. Tangle kapsamında Bitcoin Blockchain benzeri bir şekilde ,  madenci adı verilen sistemlerin parasal ödül kazanmak gibi bir durum bulunmamaktadır. Blockchain  içerindeki madencilik ile yapılan işlemlerin  doğrulanarak sisteme eklenmesi yaklaşımı , Tangle kapsamında işlemi yayınlayan sistemin doğrulama akışını üstlenmesi ve doğrulamak için seçtiği işlemleri kontrol edip, Tangle geçmişi ile çelişmeyen işlemlerin doğrulanması şeklinde evrimleştirilmiştir. Tangle Teknoloji Tanımı !

Tangle Teknolojisi Ne İşe Yarar ?

Kripto paralara bakıldığında genel olarak Bitcoin Blockchain teknoloji kullanıldığı görülmektedir. IOTA teknolojisi yönüyle bakıldığı zaman diğer kripto paralardan faklıdır. IOTA ‘in ana karakteri Tangle Teknoloji’sinden oluşmaktadır.  Tangle birbirine bağlı bloklardan oluşmamaktadır. Dolayısıyla madencilikte yapılmamaktadır. Yani madenciler olmadığından da şok dalgalanmalar yaşanmamaktadır. Bu sistemin işleyişi yapılan işlemlerin, bir önceki işlem tarafından onaylanması ile gerçekleşmektedir. Böylece sistem kendi güvenliğini bizzat karşılamaktadır. Tangle Yapısı !

Tangle Teknolojisi

IOTA ( MIOTA  ) Nedir?

MIOTA  alışılmış dağıtık defter teknolojilerinden kendini ayıran bir sistemdir. IOTA Coin, loT sektöründe faaliyet gösteren; ölçeklenebilir, merkezi olmayan , modüler ve işlem ücreti olmayan kripto paradır. Bu kripto paranın dikkat çeken özelliklerinden biriside Tangle denen teknolojiye sahip olmasıdır. IOTA aslında bir blockchanin değil . Bunu  yerine sahip olduğu Tangle olarak bilinen teknoloji ile işlemleri doğrulayan bir düğüm sistemidir. IOTA kurucuları bunun alışılagelmiş blockchain’ lerden çok daha hızlı ve sürekli gelişen loT için ideal zemin olduğunu öne sürmektedir. IOTA’nın hedefi zamanla loT cihazları arasında işlem gerçekleştirmek için fiili platform olmaktır. Hesaplamaların 2024’e kadar 20.4 milyar cihaza olabileceğini iddia ettiği de düşünülecek olursa, bu büyük bir iş olacaktır.

Önerilen Makale:En İyi Kripto Para Sitesi ! Yeni Çıkacak Coinler Keşfetme !

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler