Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberTaksitli cep telefonu alma , Kredi kartına taksit yapılıyor mu ?

Taksitli cep telefonu alma , Kredi kartına taksit yapılıyor mu ?

1 Şubat 2014 tarihinden itibaren çıkan yasa ile Bireysel Kredi Kartları üzerinden , taksitli cep telefonu alma işlemi yasaklanmıştır. Fakat kullanıcıların çoğu kredi kartlarına taksit imkanının hala var olduğunu düşünmekte. Bu düşüncelere neden olan sebepler ise , büyük teknoloji firmalarının vermiş olduğu kredi ile cep telefonu alma reklamlarından kaynaklanmakta. Peki taksitli cep telefonu alma yöntemleri nelerdir ? Hangi kredi kartına cep telefonlarında taksit yapılıyor ? Cep telefonu kredisi , ticari kredi kartı , elden taksitle , hat üzerine taksitli cep telefonu alma !

Elden taksitli cep telefonu alma 

Ticari Kredi Kartı ile taksitli cep telefonu alma

Bireysel kredi kartlarına 1 Şubat 2014  tarihinde alınan karar ile cep telefonlarına yapılan taksit işlemi sona erdirildi. Fakat bu durum ticari yani şirket sahibi kişilerin alabileceği Ticari , Business , Esnaf Kredi Kartları için istisna. Ticari kart sahipleri , taksit ile cep telefonu alabiliyorlar . Bu taksit sayıları , 3 , 6 , 9 ve 12 ay olmak üzere taksitlendirme işlemi yapabiliyor . Tabi burada dikkat etmeniz gereken durum , sahip olduğunuz ticari kredi kartının , hangi teknoloji mağazası ile kaç taksit anlaşması olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Her ticari karta taksit olduğu gibi , teknoloji mağazaları bazı ticari kartlar ile anlaşma usulü çalıştığı için taksit sayılarında değişkenlik olabilir.

Cep telefonu Kredisi ile taksitli telefon alma

Bireysel Kredi Kartlarına taksitli cep telefonu almak yasak olsa da , çoğu teknoloji firmalarının anlaşma sağladığı bankalar mevcut . Bu bankalar sayesinde faizli yada faizsiz taksitli cep telefonu almanız mümkün olmakta. Cep telefonu Kredisi için anlaşmalı olan firmalar ,

Tabi burada bilmeniz gereken yeni bir durumda var . 2019 yılının sonlarına doğru yeni alınan bir karar ile , Kredi ile cep telefonu alım işlemlerinde sınırlandırma geldi . Bu sınırlandırma ise ,

  • 3500 TL altı cep telefonları – 12 Aya kadar taksitlendirme
  • 3500 TL üstü cep telefonları – 3 Aya kadar taksitlendirme

Şeklinde gerçekleşmektedir. Bu taksitlendirme süreleri için herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Hangi teknoloji mağazasına giderseniz gidin , kredili cep telefonu almak isterseniz , yukarıda belirtilen taksit sayılarından yaralanmak zorunda kalacaksınız. İstisnai bir durum sergilenmesi söz konusu değildir. Çünkü yasa olarak cezası vardır.

Elden taksitli cep telefonu alma

Bazı firmalar , elden taksitle cep telefonu satış işlemi gerçekleştirmektedir. Genelde reklamlarda kredi kartsız , kefilsiz , elden taksitle cep telefonu diye tanıtımları görmüşsünüzdür. Burada bilmeniz gereken en önemli durum ise , burada sizin ile yapılan sözleşmeler , cihazın gerçek bedeli , cep telefonunun garantisi , gecikme sonrası oluşabilecek durumlar ve benzeri. Bu yöntemi çok tasvip etmesek de kullanıcıların çoğu zor durumda kaldığı zaman bu yönteme başvurmak durumunda kalabiliyor. Elden taksit ile cep telefonu alımlarında , bir telefonun değeri neredeyse 2 katına kadar çıkabiliyor. Kullanıcıyı senet yada çek gibi sözleşmelere mahkum bırakıyorlar. Bu yüzden cihazın gerçek değerini öğrendikten sonra , iyice bir araştırma yaptıktan sonra firmayı tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Cep telefonu Kredisi ile taksitli telefon alma 

Hat üzerine taksitli cep telefonu alma

Bildiğiniz üzere , bazı operatör firmalar hat üzerine cep telefonu alma imkanı sunmakta. Burada bazı şartları yerine getirmeniz gerekmekte . Bu şartlar ;

  • Faturalı hat sahibi olma
  • Kara listede olmamak
  • Yeterli bir puana sahip olmak
  • Banka sicilinizin temiz olması
  • Düzenli faturalarınızı ödemek

Bu şartları yerine getirdikten sonra faturalı hattın yasal sahibi hat üzerine  cep telefonu alma işlemini gerçekleştirebilir. Bunun için , Vodafone , Turkcell ve Türk Telekom bayilerine uğramanız yada , online uygulamalarını kullanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler