Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaKripto HaberEthereum Name Service (ENS) Nedir ?

Ethereum Name Service (ENS) Nedir ?

Temel anlamda , Ethereum Name Service (ENS), Ethereum blok zincirine dayalı dağıtılmış, açık ve genişletilebilir bir adlandırma sistemidir. Detaylı olarak incelemek ister misiniz ? Tam olarak , Ethereum Name Service (ENS) Nedir ?

Ethereum Name Service Nedir ?

ENS’nin görevi, ‘alice.eth’ gibi insan tarafından okunabilen adları Ethereum adresleri, diğer kripto para birimi adresleri, içerik karmaları ve meta veriler gibi makine tarafından okunabilen tanımlayıcılarla eşlemektir. ENS ayrıca, kurallı adlar veya arabirim açıklamaları gibi meta verileri Ethereum adresleriyle ilişkilendirmeyi mümkün kılan ‘ters çözünürlüğü’ destekler.

ENS, İnternet’in Etki Alanı Adı Hizmeti olan DNS ile benzer hedeflere sahiptir, ancak Ethereum blok zinciri tarafından sağlanan yetenekler ve kısıtlamalar nedeniyle önemli ölçüde farklı bir mimariye sahiptir. DNS gibi, ENS de etki alanı adı verilen, noktayla ayrılmış hiyerarşik adlardan oluşan bir sistem üzerinde çalışır ve bir etki alanının sahibi, alt etki alanları üzerinde tam denetime sahiptir.

‘.eth’ ve ‘.test’ gibi üst düzey alan adları, kayıt şirketleri adı verilen ve alt alan adlarının tahsisini yöneten kuralları belirleyen akıllı sözleşmelere aittir. Herkes, bu kayıt şirketi sözleşmelerinin koyduğu kurallara uyarak, kendi kullanımı için bir alan adının sahipliğini elde edebilir. ENS ayrıca, ENS’de kullanılmak üzere kullanıcının zaten sahip olduğu DNS adlarının içe aktarılmasını da destekler.

ENS’nin hiyerarşik yapısı nedeniyle, herhangi bir düzeyde alan sahibi olan herkes, alt alan adlarını – kendileri veya başkaları için – istediği gibi yapılandırabilir. Örneğin, Alice ‘alice.eth’e sahipse, ‘pay.alice.eth’ oluşturabilir ve onu istediği gibi yapılandırabilir.

ENS, Ethereum ana ağında ve birkaç test ağında konuşlandırılır. Ensjs Javascript kitaplığı veya bir son kullanıcı uygulaması gibi bir kitaplık kullanırsanız , etkileşimde bulunduğunuz ağı otomatik olarak algılar ve o ağda ENS dağıtımını kullanır.

ENS, insan tarafından okunabilen adların yerine yalnızca sabit uzunluklu 256 bit şifreleme karmalarıyla çalışır. Hiyerarşik özelliklerini korurken bir addan hash elde etmek için Namehash adı verilen bir işlem kullanılır. Örneğin, ‘alice.eth’ ad karması 0x787192fc5378cc32aa956ddfdedbf26b24e8d78e40109add0eea2c1a012c3dec’dir ; bu, yalnızca ENS içinde kullanılan adların temsilidir.

ENS Coin Nedir ?

ENS Coin yönetişim tokeni , Ethereum blok zincirinde oluşturulan bir tokendir. Çoğu kripto varlık gibi spekülatörler tarafından alınıp satılmaktadır, ancak token aynı zamanda ENS topluluğunda belirli bir role hizmet etmektedir. ENS topluluğu üyeleri – DAO üyeleri olarak – kuruluşta görmek istedikleri değişiklikleri iletmek için tokenlerini kullanırlar.

ENS Coin Hangi Borsalarda Mevcut ?

ENS Coin satın almak istediğiniz zaman aşağıdaki borsalarda listeli olduğunu görüntüleyebilirsiniz . Yer alan borsalar piyasanın en çok güvenilir kripto borsalarıdır .

Sorumluluk reddi: Bu bir  basın bülteni olup burada yazılanlar www.kiyasliyoruz.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır ve yatırım tavsiye niteliğinde değildir. Kaldıraçlı işlemlerde , kripto para yatırımlarında , ön satış alımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır.

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler