Salı, Haziran 25, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberBlack Friday nedir ? Kara Cuma ne zaman ?

Black Friday nedir ? Kara Cuma ne zaman ?

Üretim olmayan toplumların en büyük sorunu , tüketim ! Bu tüketim çılgınlığında bazı günler var ki , perakende ve online alışveriş firmalarının yüksek indirimler yaptığı söylenir. Bu indirim günlerinden de biri Black Friday yani Kara Cuma indirimleri olarak geçmektedir. İslami açıdan , Cuma günün kutsal sayılmasından dolayı , yerli ve yabancı perakende ve online alışveriş siteleri bu kelimeyi , Efsane Cuma , Muhteşem Cuma , Şahane Cuma gibi terimler ile yer değiştirmiştir. Peki Black Friday nedir ? Kara Cuma ne zaman ? 2020 Kara Cuma .

kara cuma nedir

Black Friday nedir ?

Bu çılgın ve yoğun alışveriş gününe Kara Cuma – Black Friday indirimleri isminin verilmesinin , Dini açıdan hiçbir alakası olmadığını belirtmekte fayda var.  Olay 1961 yılında Cuma günü , Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük 5. Şehri olan Philadelphia şehrinde gerçekleşiyor. O gün alışveriş çılgınlığından dolayı , çok fazla yoğunluk , saatler süren trafik sıkışmaları hatta yaralanmalar meydana gelmesi dolayısı ile , o güne Black Friday – Kara cuma adı veriliyor. Tabi bu durumu krizden fırsata çeviren perakende ve online alışveriş şirketleri , bu günden baz alarak , Black Friday – Kara Cuma indirimleri adlı kampanyalar başlattılar. Ciddi indirimler yapıldığı söylense de fiyat konusunda çok fazla kandırmacanın da işin içinde olduğunu belirtmekte fayda var. Özellik ile Kara Cuma indirimleri öncesinde fiyat yükseltip , Black Friday günü fiyatları düşürenlerden tutun , çok fazla indirim varmış gibi 1000 TL ‘den 99 TL ‘ye düştü gibi kavramları çok görmeniz mümkün.

kara cuma indirimleri

Kara Cuma ne zaman ? Black Friday ne zaman başlıyor ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Black Friday , Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma ‘dır. O gün fiziki mağazalar çok erkenden açılır ve gece geç saatlere kadar alışveriş imkanı sunar. Online alışveriş sitelerinde ise ,anlık , saatlik , hatta dakika bazlı indirimler ve tüm gün indirimleri gerçekleşir. Bu indirim günü , çoğu firmaya karlılık anlamında ciddi pay kazandırmıştır. Ülkemiz de Black Friday – Kara Cuma 27 Kasım 2020 tarihine denk gelmektedir.

Öneri Makale : Wish güvenli mi ? Wish alışveriş uygulaması !

Kara cuma indirimleri hakkında önerilerimiz !

Gelişmiş ülkelerde alışveriş çılgınlığı yerine bilinçli tüketim tercih edilmektedir. Bu demek indirim var diye tutup bor yağı almanızı gerektiren bir şey değildir. Kara Cuma indirimleri hakkında önerilerimiz ;

  • Alışveriş yapacağınız ürünü yada ürünleri önceden belirlemek
  • Satın alacağınız ürünler hakkında , önceden bir fiyat araştırması yapmak.
  • Önceden yapılan fiyat araştırması sizi gerçek indirime yönlendirecektir.
  • İhtiyacınız olan ürünleri tercih etmek . İhtiyacınız olmadığı halde gidip Bor Yağı almayın 🙂
  • Online alışverişleriniz de , Kredi Kartı ve Banka kartlarınız için çift güvenlik oluşturun.
  • Online Alışveriş işleminiz bittikten sonra , kartınızı online alışverişe kapatın.
  • Covid-19 sebebi ile fiziki mağazalarda sosyal mesafeyi ve maske takmayı unutmayın .
spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler