Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilLidar nedir ? İphone Lidar tarayıcısı nasıl çalışır ?

Lidar nedir ? İphone Lidar tarayıcısı nasıl çalışır ?

13 Ekim 2020 tarihinde Apple etkinliği gerçekleşti. Herkesin merakla beklediği Apple etkinliğinde İphone 12 Pro Max , İphone 12 Pro , İphone 12 , İphone 12 mini tanıtımı gerçekleşti . Apple event çerçevesince tanıtılan cihazlardan 12 Pro Max modelinde kamerada bulunan Lidar teknolojisi tanıtıldı . Peki Lidar nedir ? İphone Lidar tarayıcısı nasıl çalışır ?

iphone 12 pro max lidar

Lidar nedir ?

Lidar aslında ‘ Light Detection and Ranging yada  Laser Imaging Detection and Ranging ‘ kelimelerinin kısaltmalarından oluşuyor . Cümlenin Türkçe karşılığı ise , ışık algılama ve değişimi yada lazer görüntülenme ve tespiti anlamına gelmektedir. Bu teknoloji lazer sensör vuruşlarını kullanarak , nesnenin , kişinin , yada bir yüzeyin uzaklığını ve konumunu anlamaya yarıyor . Lidar tarayıcısı uzaklığı ölçülecek kişinin , nesnenin veya konuma ışık göndererek , ışığın gönderilen nesneye ulaşma zamanı ve ışığın nesneye çarpıp gelen yansımanın ilk konumuna dönmesi ile uzaklığı hesaplayabiliyor. Burada bahsedilen ışık ise lazer ışını olduğunu belirtmekte fayda var.

İphone Lidar tarayıcısı nasıl çalışır ?

 

lidar tarayıcısı

Apple firması yeni telefonları olan İphone 12 Pro max ve diğer modellerin tanıtım etkinliğini 13 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdi. Etkinlik sırasında , kullanıcıların ilgisini çeken bir teknolojiden bahsedildi . Bu teknoloji Lidar tarayıcısı idi . Kullanıcıların  Lidar Teknolojisi ‘ni daha çabuk kavramaları için , Nasa ‘nın yakın zamanlarda Mars yüzeyine iniş görevi için Lidar teknolojisi kullanacağı belirtildi. Nasa ‘nın bu teknolojiyi kullanma amacı ise Mars yüzeyine iniş esnasında ki mesafeyi hesaplayarak , yakıt ve varış süresi hesaplamak . Peki İphone modellerinde kullanılan Lidar teknolojisi ne işe yarayacak diye soranlar için ise ;

  • Lidar bulunduğunuz ortamın derinlik haritasını oluşturur.
  • Evinizin bahçesini Mars yüzeyine çevirebilirsiniz.
  • Satın almadığınız bir ayakkabıyı yada , kıyafeti giymeden üzerinde nasıl durduğuna bakabilirsiniz.
  • Işık hızında Ar kamera kullanarak , derinlik haritası ve hızlı ortam tanılama sunar.
  • Evinizin odasında ki , koltukların görünmeyen ve köşe tarafına kadar tarama yapabiliyor.
  • Gelişmiş Ar sayesinde zengin oyun deneyimi kullanıcıları bekliyor.

Önerilen Makale :  Bir telefondan fazlası Note 20 !

Bahsi geçen teknolojinin sadece İphone 12 Pro Max ( Lidar ) modelinde olacağı söylenenler arasında . Yakın zaman da diğer modellerde bu özelliğin gelmeyeceğini belirtelim . Çünkü Lidar donanım gerektiren bir teknoloji ve yazılım ile gelebilecek bir özellik ve fonksiyon değildir.

 

spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler