Cumartesi, Haziran 15, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberApple , hatalar için Hacker Dostu telefonlar üretecek !

Apple , hatalar için Hacker Dostu telefonlar üretecek !

Sıradan İphone’ları unutun . Apple yıllarca güvenlik konusunda en iyi olduklarını savundu. Fakat bu savunmayı çürüten bir görüş vardı. Oda Apple cihazlarının yazılıma erişilmek konusunda kısıtlı olmasıydı. Bu konu da daha gelişmek isteyen Amerika menşeili Apple hatalar için hacker dostu telefonlar üretip , bunları araştırma konseyine ve güvenlik araştırmacılarına  verecek. Tabi ki cihazları ebediyyen hediye etmeyecek. Kullanıcılara ödünç olarak verecek.

Enigma kodlarını, ilk kırmış olan makine yeniden inşa edildi !

Peki bu işlem Apple ‘a ne kazandıracak ? Apple güvenilirlik konusunda çok emin . Peki gerçekten öyle değilse ! İos ve İcloud sistemlerinde çok fazla açık var ise.  Apple hatalar için , Hacker dostu telefonlar üretecek. Srd adı verilen bu cihazlar , Apple yetkilileri tarafından sürekli izlenecek ve kontrollü bir işlem sağlanacak. Apple bu konuda bile hackerları yalnız bırakmamayı hedefliyor. Srd cihazları bildiğiniz İphone modelleri gibi değil. Srd cihazları kök ve kabuk dizinine erişim sağlayan , genel anlamda kod ile çalışan , İos sisteminin veri tabanını kullanıcıya sunan cihaz modelidir.

apple güvenlik

Peki Srd cihazlarını incelemek için kimler başvurabilir ? Bu konuda ülkemizde hizmet vereceğini pek sanmıyorum . Belirli yarışmalarla ve yazılım konusunda uzmanlaşmış kişiler ile cihazlarda bulunan açıkları kapatmayı planlıyorlar. Kullanıcı Srd cihazında hata bulduğu zaman , Apple yetkilisine haber verecek. Eğer hata 3. derece ise firma hatayı kapatmak için destek alacak ve kullanıcılara yeni güncelleme sunacak.

Telefon konum bulma , İphone konum bulma !

Peki bu arkadalar bu işi gönüllümü yapacak? Kesinlikle hayır. Bu kullanıcılar buldukları hatanın önemliliğine göre para ve farklı ödüller ile tatmin edilmeye çalışılacak. Amerika2lı firma ayrıca güvenlik açığına göre 1 milyon dolara kadar ödül verebileceğini belirtti. Bu sayede çok fazla katılımcı olacağı aşikar. 1 yıl içerisinde İphone cihazlarında ki tüm hataları gözler önüne serileceği kaçınılmaz olacak. Tabi ki bu işlem cihazı daha güvenilir bir hale getirecektir.

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler