Pazartesi, Nisan 15, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilANC nedir ? Aktif Gürültü Kontrolü ne işe yarar ?

ANC nedir ? Aktif Gürültü Kontrolü ne işe yarar ?

Bitcoin Fiyatını 2'ye Katladı. Popüler Altcoin Solana 4'e Katladı. Kripto Piyasasında Boğa Başlıyor!


Şimdi Kaydol, Boğadan Önce Yerini Al

Günümüzde akıllı , kablosuz kulaklıkların gitgide talep artması , kulaklık üreten firmalarda yeni teknoloji arayışlarını da peşinde getirdi. Çoğu kablosuz ve kablolu kulaklık üreticileri kullanıcılara daha iyi ses , performans , dokunma kontrolleri sağlamanın yanı sıra , ses konusunda bazı teknolojileri , kulaklık modellerine eklemektedir. Bu ses teknolojilerinden biri olan aktif gürültü engelleme nedir ? ANC nedir ? Aktif Gürültü Kontrolü ne işe yarar ? Aktif gürültü engelleyici kulaklıklar hangileri ?

Aktif Gürültü engelleme nedir

ANC nedir ?

ANC ,  kelime anlamı olarak , Active  Noise Control , kelimelerinin kısaltmasından meydana gelmektedir. Türkçe karşılığı , Aktif Gürültü Kontrolü olan bu sistemde , ses performansı sunan teknolojik aygıtlarda , gürültü azaltma yada gürültü engelleme için ikinci bir ses eklenerek istenmeyen sesi azaltma teknolojisidir.

Ses bir basınç dalgasıdır. Bu dalga sıkıştırma ve seyrelme mesafelerinden oluşmaktadır. Gürültü engelleme hoparlörü  Aktif gürültü kontrolünde ise orijinal sese , aynı genlikte ve genişlikte , bir ses dalgası yayar  . Bu dalga duyulan sesin , tam tersi ( antifaz olarak bilinir ) bir ses dalgası yaymaktadır. Denk gelen dalgalar birbirleri ile birleşerek , birbirlerini ortadan kaldırırlar. Bu işlem , seste yıkıcı olarak bilinmektedir.

Aktif Gürültü Kontrolü ne işe yarar ?

Peki ANC desteği olan kulaklık bize ne gibi faydalar sağlayabilir ? Aktif gürültü engellemenin avantajları ve dezavantajları nelerdir ? ANC desteği olan kulaklıklar hangileri ?Aktif gürültü engelleme nedir ?

ANC desteğini kullanmak için müzik dinliyor olmanız gerekmiyor. Buna bir örnek vermek gerekir ise , bir otobüste , uçakta yada , hızlı trende seyahat halindesiniz . Fakat dinlenmeye ihtiyacınız olduğu için , çevredeki seslere tahammül edemiyorsunuz . Bu sesler sizi daha huzursuz hale getirdiği zaman , kulaklığınızı takarak oluşan ses kirliliğinden kurtulmak isteyebilirsiniz. ANC teknolojisi , çoğu zaman kulaklığın mikrofon kısmında yer alan , çevredeki sesin tam zıttı , antifaz ses dalgaları oluşturarak , dış ortam sesini kesmektedir. Bu sayede herhangi bir müzik dinlemeden bile rahat ve sessiz bir seyahat siz kullanıcılar için fayda sağlayabilir .

ANC desteği olan kulaklıklar hangileri ? Aktif gürültü engelleyici kablosuz kulaklıklar

 • Samsung Galaxy Buds Live

ANC desteği olan kulaklıklar

Samsung ‘un günlük yaşam ve tarz konusunda üzerinde çok kaliteli bir çalışma yaptığı , Buds Live kulaklık , tasarım , ses kalitesi ve performans konusunda kullanıcıları üzerine çekebiliyor. Samsung Galaxy Buds Live Özellikleri ;

 • Kulaklık Tipi: Kulak İçi
 • Ses Çıkışı: Stereo
 • Bağlantı: Bluetooth – Kablosuz
 • Mikrofon: 3 Mikrofon – Gürültü Engelleme
 • Şarj Şekli: Kablosuz Şarj
 • Konuşma Süresi: 6 saat

Samsung Buds Live tüm özellikleri ve incelemesi için Buds Live Özellikleri

 • Apple Airpods Pro

aktif gürültü engelleme nedir

Apple firmasının , en üretilmiş olan kablosuz kulaklık modeli Apple Airpods Pro , plastik kulak dışı tasarımdan , kulak içi tasarıma geçti . Bunun nedeninin plastik haznenin , kulak etrafını ağrıttığı doğrultusundaydı. Apple Airpods Pro özellikleri ;

 • Kulaklık Tipi: Kulak İçi
 • Ses Çıkışı: Stereo
 • Bağlantı: Bluetooth – Kablosuz
 • Mikrofon: 2 Mikrofon – Gürültü Engelleme
 • Şarj Şekli: Kablosuz Şarj
 • Konuşma Süresi: Standart Kullanım 5 Saat
spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler