Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilS Pen nedir ? Samsung Note kalem özellikleri nelerdir ?

S Pen nedir ? Samsung Note kalem özellikleri nelerdir ?

İlk Samsung Note serisi 29 Ekim 2011 yılında tanıtıldı . En son tanıtılan Note serisi modeli ise Samsung Galaxy Note 20 ve Note 20 Ultra idi. Samsung Note , kalem konusunda devrim yaratmaya devam etti.  ! İlk S Pen kullanılan Samsung cihazı olan Note serisi , kalem ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya ve mobil kullanabilirliği üst düzeye çıkarmak istiyordu . Peki , S Pen nedir ? Samsung Note kalem özellikleri nelerdir , S pen ayarları naısl yapılır ?

samsung kalem

S Pen nedir ? Samsung Kalem nasıl çalışır ?

S Pen , Samsung cihazlarında kullanılan ve Samsung firması tarafından üretilen , en son sürümü ile birlikte uzaktan bile cihazınız ile işlemler gerçekleştirebileceğiniz gelişmiş bir kalemdir. İsmini Samsung Pen ( Samsung kalem ) olarak kısaltarak , S -Pen unvanı almıştır. İlk Note kaleminden bugüne kadar çok şey değişti . Hassasiyet , basınç değeri , bluetooth özelliği , suya ve toza dayanıklılık ve bir çok özellik daha S Pen ‘de yer aldı . Samsung kalemi incelediğiniz cihazın da orta kısmında yer alan bir tuş göreceksiniz . Kullanıcıların çoğu Note serisi cihaz aldığında , kalemde bulunan tuşun ne işe yaradığını merak ederek , Note kalem tuşu ne işe yarar gibi sorulara cevap arıyor . İlk Note serisinde bu tuşa bastığınızda cihazın ekranında S Pen menüsü açılıyordu . Bu menü bazı kısıtlı özellikler ve fonksiyonlar sunuyordu . En son tanıtılan Note serisinde bulunan kalem  sayesinde şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz .

 • Gelişmiş Spen Menüsü açma
 • Uzaktan fotoğraf çekme
 • Kamera geçişleri yapma
 • Son uygulamalar arası geçiş
 • Temassız işlemler
 • Ekran resmi alma – Ekran görüntüsü çekme
 • Temassız yazı yazma
 • Ekran kapalı not alma
 • Dil çevirebilme – Akıllı seçim
 • Büyüt ve bakış
 • Bixby Vision
 • Canlı mesajlar oluşturabilme
 • Ar karalama
 • Takvime yaz ve daha fazlası !

Samsung Note kalem özellikleri nelerdir ?

Note serisi hakkında bilmeniz gereken çok fazla detay ve özellik var . Çok kapsamlı bir kalem ile yapabileceklerinizin sınırını olmadığını belirtmekte fayda var . Örneğin ; ekranı ikiye bölerek , yukarıda önemli bir video izlerken , alt tarafa Samsung Note uygulaması açarak , video ile alakalı not alabilir , ekran resmi çekerek hatırlatmalar yapabilirsiniz . İşte Samsung Note kalem özellikleri !

 • Gelişmiş Spen Menüsü açma

Cihazınızda gelişmiş SPen menüsünü açmanız için yapmanız gereken , Note serisi cihazınızın altında bulunan kalemi çıkartıp , ana ekran da iken kalemin tuşuna basmak daha sonra altta gördüğünüz ekran ile karşılaşacaksınız .

samsung note kalem özellikleri nelerdir

Açılan menüde işlemlerinizi kolay ve eğlenceli hale getirmenize olanak veren işlevler bulunuyor . Bu işlevler sayesinde telefon kullanım deneyiminiz daha zengin hale gelecektir. Kalemi cihazınızda ilk çıkardığınızda kapalı ekran modu açılacaktır. Bu modu kapattıktan sonra yada tuşa basarak gelişmiş S-Pen menüsüne giriş yapabilirsiniz.

 • Uzaktan fotoğraf çekme

Geniş bir aile olduğunuzu yada sizlerin  fotoğrafını çekecek kimsenin olmadığını varsayarak , zor duruma düştünüz . S Pen ile uzaktan fotoğraf çekimi yapmak , arka ve ön kameralar arası geçiş yapmak çok kolay. Yapmanız gereken sadece cihazınızda bulunan kamera kısmına giriş yaptıktan sonra kalemi elinize almak , yaklaşık 20 metreye kadar uzaklaştıktan sonra tek tuşa basarak fotoğraf çekebilirsiniz . Bu özellik Samsung Galaxy Note 8 ve sonrası modeller için geçerlidir. Arka ve ön kamera arası geçişler için kalemin tuşuna iki kez basın .

 • Temassız işlemler

Adı üzerinde anlaşıldığı gibi , temassız komutlar kalem ile uzaktan yapabileceğiniz diğer fonsksiyonlardır. Bu fonksiyonları tam olarak anlamak için , cihazınızda ayarlar kısmında bulunan arama ekranına temassız işlemler yazın . Daha sonra aşağıdaki resimde olduğu gibi bir ekran ile karşılacaksınız. Burada temassız işlemleri nasıl yapacağınıza dair bilgilendirme ve hareketler bulunuyor .

samsung kalem tuşu

Resimde gördüğünüz eylemleri gerçekleştirebilmeniz için , note kalem tuşuna basılı tutun , daha sonra hareketler için eylemleri uygulayın . Mesela ekran resmi almak için , Spen tuşuna basılı tutarak , kalem ile aşağıya doğru inen zikzaklar çizin . Diğer fonksiyonları cihazınızın ayarlar bölümünden görüntüleyin .

 • Kapalı ekrana yazma – Kapalı ekran notu alma 

Hızlı ve acele bir işiniz olduğunu düşünün , ve karşı taraf size bilgiler aktarıyor ve bunları not almanız gerektiğini düşünün . Yada bir arkadaşınız sizden bir numarayı yada metni not almanızı rica etti. Yapmanız gereken işlem , ekran kapalı konumda iken , Samsung Spen kalemi yuvasından çıkarın . Daha sonra Note telefonunuzun ekranında resim gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız.

kapalı ekran notu almak
Samsung Note Spen ile kapalı ekran notu alma

Ekran da gördüğünüz üzere kalem ile hızlıca notlar alabilirsiniz . Bu notlar Samsung Notes uygulamasına otomatik kaydedilir . Yazdığınız el yazısınız metine dönüştürebilir yada metin içeriğine kestiniz bir resmi ekleyebilirsiniz . Gelişmiş Spen menüsünde yer alan akıllı seçim ile istediğiniz alanı seçebilir , düzenleyebilir , kesebilir ve paylaşabilirsiniz.

 • Dil çeviri , Canlı mesaj ve Ar karalama

Yabancı bir arkadaş mı edindiniz , ve onun size yazdığı dil hakkında hiçbir fikriniz yok ! Herhalde yapacağınız ilk işlem kopyala yapıştır ile Google Translate kullanmak . Bunu yapmanıza gerek yok ! Yapmanız gereken işlem çok basit , sırası ile kalemi yuvasından çıkarın , gelişmiş Spen menüsü için , tuşa basın , açılan menüde yer alan çeviri seçeneğini tıklayın . Daha sonra size gönderilen metnin üzerine gelerek dil çeviri yapabilirsiniz. Burada açılan küçük bölümde T harfi göreceksiniz . Çeviri esnasında T seçeneği aktif ise sadece kelime çeviri yapabilirsiniz. Bunu metin için yapmak isterseniz , T harfine basmanız yeterlidir. Tam tersi olarak , sizde kendi diliniz de yazdığını bir metni çevirerek , kopyalayıp paylaşabilir ve not olarak kayıt altına alabilirsiniz .

samsung kalem özellikleri

Yazdığınız yada size gelen yazınız telaffuzunu dinlemek için , ses simgesine basın . Bu işlemler için , S Pen ayarları yapmanıza gerek yoktur. Canlı mesaj için S Pen menüsünde Canlı mesajı seçin ! yapmanız gereken animasyonu yada arka planı seçmek ve yazmak . Daha sonra bu yazdığınız yazıyı istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz . Ar karalama ise tıkladıktan sonra cihazınızın kamerasını aktif hale getirerek , video esnasında 3 noyutlu çizimler yapmanızı sağlar . Samsung Note serisi ile hayatınızı daha kolay ve eğlenceli hale getirmeniz dileğimiz ile ! Samsung ‘un en son modellerinden olan Samsung Galaxy Note 20 kıyaslaması için ; Samsung Galaxy Note 20 vs Apple İphone 11 sayfasına ulaşabilirsiniz .

spot_img
Diğer Yazılar

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler