Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaMobilTor Browser ! İnternetin karanlık yüzüne erişin !

Tor Browser ! İnternetin karanlık yüzüne erişin !

Bitcoin Fiyatını 2'ye Katladı. Popüler Altcoin Solana 4'e Katladı. Kripto Piyasasında Boğa Başlıyor!


Şimdi Kaydol, Boğadan Önce Yerini Al

İnternet ile ilk tanışan kişiler , genelde güvenlik olayları ile pek ilgilenmezler . Ama başlarına bir olay geldiği zaman , bu olay üzerinde araştırmaya başlarlar. Geçmişten , günümüze İnternetin daha tehlikeli bir yer olduğu söylemekte fayda var. Bu konuda , Tor Browser bizlere hem destek olacak , hemde bilinmeyene ulaştıracak. Peki tam olarak Tor nedir ? Tor Browser nasıl kullanılır ?

Tor nedir ?

Abd donanması , 90’lı yılların başında , istihbarat bilgilerini ulaştırmanın yollarını arıyordu. Bir deniz subayı ve iki matematikçi olan Paul Syverson, Micheal Reed ve David Goldschlog , bu konu hakkında bir proje geliştirdiler. 90’lı yıllarda ülkeler , istihbarat verisi göndermek için mecburen İnternet ortamına başvuruyorlardı. Fakat bu verileri sıradan bir kullanıcı gibi göndermek onların hem kimliğini deşifre ederdi , hem de istihbarat verisinin başkasının eline geçmesine neden olabilirdi. Bu arkadaşlar uzun süren bir çalışmanın ardından , adını The Onion Routing, yani Türkçe karşılığı Soğan Yönlendirme olan bir program geliştirdiler.

tor nedir

Peki neden soğan ?  Soğan olmasının nedeni , Tor Browser uygulamasının ,  İnternet’in diğer katmanlarına girmenize imkan vermesidir. Ve yine sizi maskelemesi. Yani Tor Browser , sizin kimliğinizi alıyor , size farklı bir kimlik veriyor ,(bu süreç durmadan devam eder) buda sizi takip edilemez yapıyor.Peki İnternet’in diğer tarafında ne var diye sorar iseniz , devlet bilgileri , ülke anlaşmaları , yani aklınıza gelen yasal olmayan ve gizli tutulması gereken ne kadar işlem var ise , İnternetin karanlık yüzü Deep Web ‘de yer almaktadır.

Öneri Tarayıcı : Samsung İnternet nedir , nasıl kullanılır ?

Google Chrome , Samsung İnternet , Opera aklınıza gelen tarayıcıları unutun . Onların buralarda yetkisi ve erişimi yoktur. Bu alana erişmek için Tor Browser kullanmanız gerekmektedir. Tor Browser ‘ı yalnız bunun için kullanmanız gerekmemektedir. Normal İnternet erişiminde ,çok iyi bir yönlendirmeye ve anonim ağa sahiptir. Kullanıcı verilerini gizler iken , sizleri de herhangi bir saldırıya karşı koruyacaktır. Ayrıca tarayıcının içinde VPN ile dahada kimliğinizi güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Diğer önerilen Vpn Uygulamaları :Ücretsiz vpn 2020’nin en iyi Vpn uygulamaları

Deep Web konusunda , ben girmenizi çok tavsiye etmiyorum. Girseniz bile sizi Google ‘a karşılamayacak , boş bir sayfa . Sizin mevcut linkleri bulmanız ve hakim olmanız gerekmektedir. Bilmeniz gereken diğer bir şey Deep Web ve Dark Web ile ilgili konuları diğer yazım da video ile göstereceğim. Tor Browser ‘ı güvenliğiniz için kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tor nedir , Tor Browser ne işe sorularının cevabını aldığınıza göre , tarayıcı kullanıp kullanmamak size kalmış .

 

spot_img
Diğer Yazılar

1 Yorum

Bu Hafta Popüler

En Popüler İçerikler